Najčastejšie otázky


Časť s častými otázkami adresované spoločnosti Global Blue obsahuje odpovede na väčšinu vašich otázok týkajúcich sa našej spoločnosti a služieb.

Tax Free Shopping

Formulár na oslobodenie od dane treba potvrdiť do troch mesiacov plus mesiac, v ktorom sa uskutočnila kúpa. Colnicou potvrdený formulár na oslobodenie od dane platí 5 mesiacov od dátumu kúpy.

Medzinárodným zákazníkom možno vrátiť peniaze spôsobom, ktorý im najviac vyhovuje, vo vyše 600 pobočkách na vrátenie peňazí po celom svete, ktoré sa nachádzajú na medzinárodných letiskách, hraničných priechodoch a v mestských centrách.

Vrátenie peňazí v hotovosti je okamžité (závisí od limitov pre každú krajinu).

Vrátenie peňazí spracované v pobočke na vrátenie peňazí a prevedené na kreditnú kartu môže trvať päť pracovných dní.                                                                                                                                                                                  Na formuláre o vrátení peňazí spoločnosti Global Blue sa vzťahujú nasledujúce podmienky:

1. tri týždne od prijatia formulára na oslobodenie od dane pri vrátení peňazí na kreditnú kartu, bankový účet alebo ako bankový šek.

2. Desať kalendárnych dní pri vrátení peňazí na účet Alipay (len pre čínskych zákazníkov).

Na bezplatné objednanie materiálu môžete použiť náš internetový obchod. V časti Nástroje a podpora kliknite na možnosť Objednať materiál.

Viacero krajín ponúka vrátenie DPH medzinárodným návštevníkom (medzinárodným zákazníkom), ktorí si kúpili tovar počas pobytu a potom ho vyviezli v osobnej batožine.

Služba nakupovania bez dane, akú ponúka napríklad spoločnosť Global Blue, pomáha zákazníkom, obchodníkom a miestnym samosprávam s administratívnym procesom vystavenia a požiadania o vrátenie DPH.

Nakupovanie bez dane v spoločnosti Global Blue sa vzťahuje na tovar kúpený v partnerských predajniach a vyvezený v batožine medzinárodného zákazníka. Medzi tento tovar patria odevy, hodinky a šperky, kožený tovar a doplnky a osobná elektronika. Na účty za služby ako je pobyt v hoteli, konzumácia v reštaurácii a prenájom vozidla, sa vrátenie dane v súlade s daňovou legislatívou nevzťahuje. Ak sa chcete dozvedieť viac o tovare, na ktorý sa vzťahuje vrátenie dane, pozrite si našu stránku: Pomoc zákazníkovi – Pravidlá vrátenia peňazí

Áno, existuje limit minimálnej útraty. Uplatňujú sa pri ňom štátne pravidlá a sumy sa medzi jednotlivými krajinami a dokonca predajňami líšia. Ak chcete vedieť viac o pravidlách v svojej krajine, pozrite si nasledujúce dve strany na našej stránke: Pomoc zákazníkovi – Pravidlá vrátenia peňazí a Proces vrátenia dane.

Áno, potvrdenie o vývoze je povinné. Ak medzinárodní zákazníci chcú, aby im vrátili peniaze za kúpený tovar, musia mať na formulári na oslobodenie od dane vývoz potvrdený pečiatkou z colnice. Medzinárodní zákazníci musia pred odchodom z krajiny colníkom predložiť pas, tovar, doklady k kúpe a formulár(e) na oslobodenie od dane a nechať si opečiatkovať formulár(e).  Existuje aj niekoľko špecifických európskych pravidiel. Pri cestovaní v EÚ musia medzinárodní zákazníci predložiť tovar a dokumentáciu colníkom v poslednej krajine EÚ, ktorú navštívili pred odchodom z Európy. Ak odchádzajú vlakom, automobilom alebo loďou, medzinárodní zákazníci musia predložiť dokumentáciu a tovar colníkom na hranici alebo pri nástupe na dopravný prostriedok, ktorým odchádzajú.

Spoločnosť Global Blue sa postará o celý proces, preto si na to medzinárodný zákazník nemusí vyhradzovať žiadny čas. Postaráme sa o administratívne úkony, splnenie úradných nariadení a platbu.

Spoločnosť Global Blue ponúka širokú škálu možností vrátenia peňazí:

 1. Vrátenie v hotovosti alebo na kreditnú kartu v niektorej z pobočiek na vrátenie peňazí, ktoré nájdete na veľkých letiskách, alebo po odoslaní vyplneného formulára na oslobodenie od dane spoločnosti Global Blue

 2. Vrátenie peňazí na kreditnú kartu (Visa, MasterCard, Amex, Diners Club, JCB a UnionPay)

 3. Vrátenie peňazí na bankový účet:

  - na eurový bankový účet v eurozóne pri formulároch na oslobodenie od dane vystavených v eurozóne;

  - na bankový účet vedený v Dánsku, Nórsku, Švédsku, Švajčiarsku alebo vo Veľkej Británii (upozorňujeme, že krajina, v ktorej ste tovar kúpili, a krajina, v ktorej je vedený bankový účet, sa musia zhodovať)

 4. Vrátenie peňazí na Alipay – ZhiFuBao (k dispozícii pre čínskych zákazníkov)

 5. Vrátenie peňazí bankovým šekom zaslaným do bydliska medzinárodných zákazníkov

 

Spoločnosť Global Blue nedokáže vracať peniaze na debetné karty.

 

Spoločnosť Global Blue môže peniaze previesť priamo na bankové účty v nasledujúcich krajinách: Dánsko, Veľká Británia, Nemecko, Švajčiarsko, Švédsko, Fínsko, Francúzsko, Nórsko (potrebné údaje: číslo účtu, kód banky a meno vlastníka účtu.

 

Spoločnosť Global Blue môže vystaviť bankové šeky v nasledujúcich menách: kanadský dolár, švajčiarsky frank, euro, libra šterlingov, hongkonský dolár, jen, americký dolár.

Áno. Ak jednotlivec žiada o vrátenie peňazí, musí sám vyplniť všetky dokumenty na vrátenie peňazí a jednať s úradmi.

V súčasnosti sa nakupovanie bez dane vzťahuje len na tovar kúpený u partnerského predajcu a vyvezený v osobnej batožine.

 Peniaze im vrátia v menej krajiny, v ktorej sa nachádza pobočka na vrátenie peňazí. Prípadne možno požiadať o inú menu a pri prevode sa použije výkupný kurz zmenárne na tom istom mieste.

Suma sa počíta na základe utratenej sumy, miestnej sadzby DPH a servisného poplatku spoločnosti Global Blue za nákup.

 

Vracanú sumu si môžete vypočítať sami pomocou tabuľky spoločnosti Global Blue na vracanie peňazí, ktoré sme poslali vašej predajni. 

Spoločnosť Global Blue berie zabezpečenie údajov veľmi vážne. Máme špecializované zabezpečenie a nepretržitý program, ktorý sa stará o ochranu informácií o zákazníkoch. Pravidelne sledujeme obranu vlastnej siete a zamestnancom spoločnosti Global Blue obmedzujeme prístup k systému na prísne minimum. Osobné údaje zhromažďujeme a ukladáme v súlade so zmluvnými podmienkami uvedenými na formulároch na oslobodenie od dane a na stranách s registráciou zákazníkov.

Nie, pre obchodníkov je to bezplatná služba. Spoločnosť Global Blue si strháva províziu z DPH vrátenej medzinárodnému zákazníkovi.

Viac informáciíUžitočné odkazy a nástroje