WAŻNE
od 1 stycznia 2021r. prosimy pamiętać, że mieszkańcy Wielkiej Brytanii (z wyjątkiem Irlandii Północnej) mogą korzystać z zakupów na Tax Free w naszym kraju. Dowiedz się więcej

Najczęściej zadawane pytania


Sekcja FAQ Global Blue zawiera odpowiedzi na większość pytań dotyczących naszej firmy i świadczonych przez nią usług.

Tax Free Shopping

Podbity polski formularz Tax Free jest ważny przez 7 miesięcy od miesiąca zakupu. Zwrot podatku w gotówce można otrzymać tylko w tym okresie.

Globe shopper może otrzymać zwrot podatku w najbardziej dogodny dla siebie sposób w ponad 600 Biurach Odbioru ZZwrotu (Refund Offices) na całym świecie, znajdujących się na międzynarodowych lotniskach, przejściach granicznych i w centrach miast.

Zwrot podatku w gotówce dokonywany jest natychmiast (w zależności od limitu dla każdego kraju). Przetworzenie zwrotu w Biurze Odbioru Zwrotu i wpłata pieniędzy na kartę kredytową zajmuje pięć dni roboczych (* ta opcja nie dotyczy polskich formularzy Tax Free).                                                                                                                                                                                  W stosunku do formularzy zwrotu wysłanych do firmy Global Blue mają zastosowanie następujące terminy:

1. Trzy tygodnie od otrzymania formularza Tax Free na zwrot na kartę kredytową, konto bankowe lub czekiem bankowym (* ta opcja nie dotyczy polskich formularzy Tax Free).

2. Dziesięć dni kalendarzowych na zwrot na konto Alipay (tylko konsumenci z Chin) (* ta opcja nie dotyczy polskich formularzy Tax Free).

Z przyjemnością wyposażymy Państwa w urządzenie do wystawiania formularzy Tax Free najlepsze dla Państwa firmy. Prosimy wypełnić formularz kontaktowy, a my skontaktujemy się z Państwem.

Prosimy przejść na stronę Archiwum dokumentów (Documents Archive) w sekcji Narzędzia i wsparcie (Tools and Support) i postępować zgodnie z instrukcjami. Możliwe jest uzyskanie dostępu do szczegółów wszystkich wolnych od podatku transakcji zarejestrowanych na danej fakturze (* w Polsce ta usługa będzie dostępna niebawem).

Najprostszym sposobem na zaznajomienie nowych członków Państwa zespołu z usługami Global Blue jest skorzystanie z Global Blue Online Academy, naszego narzędzia e-learningowego. Jeśli nie posiadają jeszcze Państwo kodu dostępu, prosimy skontaktować się z nami – zapewnimy Państwu całodobowy dostęp do tej platformy do nauki online. Pod koniec każdej części samouczka nowi członkowie Państwa zespołu otrzymają certyfikaty, dla ich własnej satysfakcji, a także aby mogli Państwo monitorować ich znajomość usług i sposobu ich świadczenia.

Jeśli fakturę utracono razem z formularzem Tax Free, wówczas nie wolno zgłosić urzędowi podatkowemu sprzedaży ujętej na fakturze jako transakcji eksportowej. W takim przypadku należy natychmiast skontaktować się z biurem Global Blue.

Można skorzystać z naszego sklepu internetowego, gdzie zamawia się potrzebne materiały za darmo. Prosimy kliknąć „Zamów materiał” (Order Material) w sekcji Narzędzia i wsparcie (Tools and Support).

Globe shopper może otrzymać zwrot podatku przed wyjazdem z kraju w którymś z naszych śródmiejskich Biura Odbioru Zwrotu. Otrzyma pieniądze, zanim służby celne podbiją jego formularz Tax Free. To pozwoli mu wydać więcej podczas wyjazdu. Tak czy inaczej nadal musi zadbać o to, aby celnicy podbili mu formularz Tax Free i nam go wysłać. W przeciwnym wypadku z jego karty kredytowej odbierzemy zwróconą kwotę wraz z opłatą.

Niektóre kraje oferują możliwość zwrotu podatku VAT/od sprzedaży (GST) osobom, które przyjechały do nich z zagranicy (globe shopperzy) i które podczas pobytu w danym kraju kupiły towary, a następnie wywożą je na eksport w swoim własnym bagażu.

Usługa zwrotu podatku, świadczona np. przez firmę Global Blue, pomaga globe shopperom i przedsiębiorcom przeprowadzić proces administracyjny związany z wystawieniem i złożeniem wniosku o zwrot podatku VAT/od sprzedaży.

Oto lista 39 krajów, w których Global Blue oferuje zwrot podatku VAT/od sprzedaży: Argentyna, Austria, Bahamy, Belgia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja,  Węgry, Islandia, Irlandia, Włochy, Japonia, Korea, Łotwa, Liban, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Maroko, Malezja, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Singapur, Słowenia, Słowacja, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Turcja, Irlandia Północna i Urugwaj.

Usługa Tax Free Shopping świadczona przez firmę Global Blue obejmuje towary nabyte od stowarzyszonych sprzedawców i wywożone z kraju w bagażu globe shoppera. Takie towary obejmują odzież, zegarki i biżuterię, wyroby i akcesoria skórzane, a także elektronikę użytkową. Zgodnie z przepisami podatkowymi wydatki na usługi takie jak pobyt w hotelu, restauracja czy wypożyczenie samochodu nie są objęte możliwością otrzymania zwrotu podatku. Aby dowiedzieć się więcej o towarach objętych możliwością zwrotu podatku, prosimy odwiedzić naszą stronę: Pomoc dla podróżujących – zasady zwrotu podatku (Helping Your Traveller – Refund Rules).

Globe shopper musi sprawdzić, czy na witrynie sklepowej widnieje logo Global Blue Tax Free lub zapytać personel sklepu. Globe shopper może również skorzystać z lokalizatora sklepów na stronie internetowej Global Blue. Może także pobrać aplikację Global Blue i za pomocą jedynie kilku kliknięć dowiedzieć się, które sklepy oferują usługę zwrotu podatku świadczoną przez Global Blue.

Tak, istnieje taka kwota minimalna. Jest ona zależna od przepisów krajowych. Kwoty różnią się pomiędzy krajami, a nawet sklepami. Aby dowiedzieć się więcej o zasadach dotyczących konkretnego kraju, prosimy odwiedzić dwie następujące strony naszej witryny internetowej: Pomoc dla podróżujących – zasady zwrotu podatku (Helping Your Traveller – Refund Rules) i Procedura zwrotu podatku (Tax Refund Process).

Tak, uzyskanie potwierdzenia dokonania eksportu jest konieczne. Aby otrzymać zwrot podatku od zakupionego towaru, należy uzyskać odcisk pieczęci organu celnego na formularzu Tax Free. Przed wyjazdem z kraju zakupu globe shopper musi okazać celnikowi paszport, zakupiony towar, paragon i formularz Tax Free oraz uzyskać odcisk pieczęci na formularzu Tax Free.  Istnieją także specjalne zasady mające zastosowanie do krajów europejskich. Jeśli globe shopper opuszcza obszar UE, musi okazać nabyty towar i dokumenty celnikowi w ostatnim kraju UE, który odwiedza. W przypadku podróży pociągiem, samochodem lub statkiem należy okazać towar i dokumenty celnikowi na granicy lub w momencie rozpoczynania podróży środkiem transportu, w którym opuści się UE.

Zwrot podatku na podstawie polskiego formularza Tax Free może zostać dokonany wyłącznie GOTÓWKĄ w jednym z Biur Odbioru Zwrotu firmy Global Blue.

Prosimy NIE wysyłać polskich formularzy Tax Free do Centrów obsługi klientów firmy Global Blue. Zwrot pieniędzy na kartę kredytową, konto bankowe lub czekiem bankowym nie jest możliwy.

Obecnie zwrot podatku przysługuje wyłącznie w przypadku towaru zakupionego u stowarzyszonego sprzedawcy i eksportowanego w bagażu osobistym.

 Gotówka wypłacana jest w walucie kraju, w którym znajduje się dane Biuro odbioru zwrotu. Alternatywnie można poprosić o wypłatę w innej walucie, w którym to przypadku zostanie zastosowany kurs kupna kantoru mieszczącego się w tej samej lokalizacji.

Kwotę oblicza się na podstawie wydanej kwoty, stawki podatku VAT w danym kraju i opłaty za usługę pobieranej przez Global Blue.

Można samodzielnie obliczyć kwotę podatku do zwrotu za pomocą ekspresowego kalkulatora firmy Global Blue znajdującego się na stronie startowej Narzędzia i wsparcie (Tools and Support).

Global Blue bardzo poważnie podchodzi do kwestii bezpieczeństwa danych. Posiadamy specjalną strukturę odpowiedzialną za bezpieczeństwo i stały program ochrony informacji dotyczących klientów. Regularnie monitorujemy nasze mechanizmy ochrony sieci i ograniczamy dostęp do systemu do minimalnej liczby pracowników firmy Global Blue. Zbieramy i przechowujemy dane osobowe wyłącznie zgodnie z warunkami określonymi w naszych formularzach Tax Free oraz na stronach rejestracji klientów.

Nie, ta usługa jest dla przedsiębiorców bezpłatna. Global Blue pobiera prowizję od kwoty podatku VAT zwróconego globe shopperowi.

Currency Choice

Currency Choice to usługa dynamicznego przeliczania walut firmy Global Blue, oferowana w punkcie sprzedaży. Pozwala ona globe shopperom płacić w punkcie sprzedaży w ich walucie narodowej zamiast w lokalnej. Dzięki Currency Choice globe shopperzy widzą cenę towaru w swojej własnej walucie.

Nie, globe shopperzy zawsze mają wybór. Widzą cenę zarówno w lokalnej, jak i własnej walucie. Aby zapłacić w swojej własnej walucie, muszą po prostu zgodzić się na obciążenie ich karty kredytowej kwotą w ich walucie i podpisać odcinek z terminala.  Jeśli nie zgadzają się zapłacić kwoty przeliczonej na ich własną walutę, pozwalają swojemu bankowi dokonać przeliczenia i płacą w walucie lokalnej. Wystawca karty przelicza należność, korzystając z obowiązującego kursu wymiany, i końcowa kwota zostaje podana na wyciągu karty kredytowej.

Currency Choice oferuje globe shopperom całkowity spokój ducha i komfort związany z możliwością kontrolowania budżetu w walucie, którą znają i którą rozumieją, a jednocześnie najbardziej korzystny kurs wymiany. Pracownicy sklepów i recepcjoniści w hotelach są w stanie zagwarantować, że klienci będą zawsze mogli czuć się komfortowo i bezpiecznie, gdy będą wydawać pieniądze. Oprócz tego przedsiębiorca otrzymuje prowizję od każdej transakcji. Oferujemy także szkolenia, aby wszyscy pracownicy sprzedaży wiedzieli, jak prawidłowo obsługiwać transakcje Currency Choice, oraz dostarczamy przedsiębiorcom materiały do użytku w punktach sprzedaży, aby z większym przekonaniem mogli oferować usługę każdemu globe shopperowi. W ramach usługi Currency Choice współpracujemy z największymi bankami w 14 krajach. Usługę, będącą jednym z narzędzi przyciągania globe shopperów, oferuje prawie 70 tys. przedsiębiorców na całym świecie.

Globe shopperzy, którzy płacą za towary lub usługi kartą Visa lub MasterCard. Nasza usługa jest zgodna z systemami kart kredytowych Visa i MasterCard, co umożliwia przedsiębiorcom zaoferowanie przejrzystości i kontroli milionom globe shopperów dzięki dynamicznemu przeliczaniu walut.

Obecnie usługa Currency Choice jest dostępna w następujących krajach:  Australia, Austria, Belgia, Brunei, Chiny, Wyspy Cooka, Czechy, Fidżi,  Francja, Niemcy, Indie, Indonezja, Włochy, Japonia, Luksemburg, Malezja, Maroko, Holandia, Nowa Zelandia, Papua-Nowa Gwinea, Polska, Portugalia, Singapur, Korea Południowa, Hiszpania, Szwajcaria, Tajwan, Tajlandia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielka Brytania i Samoa Zachodnie.

Globe shopper powinien poszukać znaku usługi Currency Choice firmy Global Blue na witrynie sklepu lub w recepcji albo zapytać o to pracowników sklepu lub hotelu.

Printing Solutions

1. Wszystkie obliczone kwoty do zwrotu i dane podróżnego mogą zostać wstawione automatycznie.

2. Szybki i prawidłowy wydruk formularzy Tax Free.

3. Bezpieczne zarządzanie sprzedażą towarów bez podatku.

4. Lepsze, szybsze i bardziej skuteczne usługi świadczone na rzecz globe shopperów.

5. Wyższy poziom usług może oznaczać zwiększenie sprzedaży.

6. Dostępność raportów dotyczących transakcji.

Zawsze proponujemy urządzenie do wystawiania najlepiej dopasowane do potrzeb firmy. Prosimy skontaktować się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego w sekcji Narzędzia i wsparcie (Tools and Support) – odezwiemy się możliwie najszybciej w celu przeprowadzenia oceny.

Nasze skomputeryzowane urządzenia do wydruku formularzy zwrotu podatku przystosowują się do tego automatycznie.  System sam dba o to, aby wszystkie formularze Tax Free były zawsze zgodne z obowiązującymi przepisami. Jeśli Państwa firma będzie musiała wykonać jakiekolwiek działania, nasi pracownicy skontaktują się z Państwem.

Academy

The Academy firmy Global Blue uczy przedsiębiorców, w jaki sposób najlepiej obsługiwać globe shopperów i sprzedawać im towary. Nasze kursy obejmują wszystko – od kwestii kulturowych i informacji o tym, kiedy i gdzie różne narodowości dokonują zakupów, do praktycznych informacji na temat tego, jak sprzedawać produkty przynoszące zysk takie jak Tax Free Shopping i Currency Choice. Oferujemy naukę „twarzą w twarz”, jak i szkolenie online.

Shop Tax Free Card

Karta SHOP TAX FREE pozwala globe shopperowi odzyskać podatek bez wypełniania formularza Tax Free. Poprzez włożenie/zbliżenie karty do czytnika lub przeciągnięcie nią przez czytnik dane globe shoppera zostają automatycznie wpisane do formularza Tax Free.

Karta SHOP TAX FREE umożliwia wystawienie formularza Tax Free o wiele szybciej i łatwiej, ponieważ dane globe shoppera zostają wpisane do niego automatycznie. Zmniejsza także ryzyko nieprawidłowego wypełnienia formularza, co oznacza większe prawdopodobieństwo, że globe shopper otrzyma zwrot podatku.

W przypadku braku pewności, czy Państwa urządzenie Global Blue obsługuje karty SHOP TAX FREE, prosimy wypełnić formularz i my się z Państwem skontaktujemy.

Jeśli w dalszym ciągu wypełniają Państwo papierowe formularze Tax Free ręcznie, najwyższy czas, aby przejść na automatyczny system wydruku. W wielu wypadkach można tego dokonać za darmo lub za minimalną opłatą. Dowiedz się więcej.

Może to wymagać tylko ustawienia swojej nazwy użytkownika i hasła do aplikacji internetowej. Pozostałe warunki wstępne to stałe łącze internetowe i drukarka A4. Prosimy wypełnić formularz i nasz przedstawiciel skontaktuje się z Państwem.

Jeśli już posiadają Państwo komputer stacjonarny, połączenie internetowe i drukarkę A4, nie poniosą Państwo żadnych dodatkowych kosztów.

Można złożyć wniosek o własną kartę SHOP TAX FREE w sekcji Podróżny (Traveller) naszej witryny internetowej.

Uzyskanie karty jest bezpłatne i oszczędza czas i pieniądze przy zakupach za granicą, a także pomaga zrozumieć własnych klientów korzystających z usługi Tax Free Shopping.

About Global Blue

Siedziba firmy Global Blue znajduje się w Eysins, niedaleko Genewy, w Szwajcarii.

Jesteśmy obecni w 51 krajach na całym świecie.

Liczba stowarzyszonych przedsiębiorców przekracza 300 tys.

Firma Global Blue zatrudnia ponad 1800 osób na pięciu kontynentach.

Co roku zostaje zwrócony podatek na podstawie ponad 30 mln formularzy Tax Free (dane za okres: kwiecień 2015 r. – marzec 2016 r.).

Global Blue współpracuje z ponad 20 bankami i instytucjami finansowymi.

Globe shopper to osoba, dla której zakupy stanowią jeden z podstawowych aspektów podróżowania.

Dowiedz się więcejPrzydatne linki i narzędzia