Vývoj Tax Free nakupování: Co je nového v Evropě


Co potřebují maloobchodní prodejci vědět o evropských trendech v Tax Free nakupování, obzvláště po silném roce 2017?

V roce 2017 dosáhlo Tax Free nakupování nových maximálních hodnot, a proto Global Blue připravila přehled některých klíčových trendů, které za těmito dobrými výsledky stály.

2017: Rok zotavení v Evropě

Po náročném roce 2016 se Tax Free nakupování v roce 2017 dočkalo zdravého růstu +8 %, čímž byly překonány rekordně vysoké výsledky roku 2015.

Trvale sledujeme zdravou dynamiku klíčových trhů. Hnací silou růstu byly silnější příjezdy z Číny, kde je cestování a nakupování na vzestupu. Tito Globe Shoppers rovněž touží objevovat nové destinace. Podle poslední zprávy, v roce 2017 pokračoval počet čínských turistů směřujících do Evropy ve výrazném růstu, přičemž Evropa je pro čínské turisty po Asii druhou nejpopulárnější destinací.

Mezi ostatní faktory tohoto růstu patří devalvace britské libry, která působila jako magnet lákající Globe Shoppers do Evropy, a také nová přítomnost ruských Globe Shoppers, jejichž opětovná chuť cestovat a nakupovat zvýšila prodeje v obchodech o +18 %.

Nové oživení v Turecku a Švýcarsku

Po negativním vlivu teroristických útoků v roce 2015 se Turecko v roce 2017 zotavilo, což dokazuje nárůst prodejů čínským Globe Shoppers o +228 % a ruským o +136 %.

Podle údajů ForwardKeys má Turecko rovněž dobře nakročeno i v roce 2018. Čínské cestování se výrazně zvýšilo jak v lednu tak únoru, a turecké národní aerolinie Turkish Airlines oznámily své plány na rozšíření přepravy do obou zemí – Čína, Rusko.

V roce 2017 se i Švýcarsko mohlo radovat z nárůstu prodejů čínským turistům o +19 %, a to díky příznivým směnným kurzům a snazšímu procesu udělování cestovních víz v rámci Čínsko-Švýcarského Roku Turismu.

Móda a oblečení mají stále úspěch

Se svým podílem 55 % na celosvětových útratách je kategorie módy a oblečení klíčová. Byla svědkem výrazného růstu ze strany ruských a čínských Globe Shoppers, jejichž nákupy v této kategorii se zvýšily o +16 % u ruských a o +11 % u čínských nakupujících.

Motorem růstu v této kategorii je podle Tax Free údajů outletový prodej. Outletové prodejny si vedou lépe než obchody stejných značek, které nabízejí zboží za plnou cenu. U značek s průměrným nákupem pod 500 € jsou outletové prodejny o šest procentních bodů napřed ve srovnání s jejich alternativou s plnou cenou.

Outletové prodejny představují příležitost, jak zachytit výdaje nových Globe Shoppers, kteří jsou motivování cenou. Global Blue v současnosti odhaduje, že 10 % Globe Shoppers nakoupí jak v butikových, tak outletových prodejnách stejné značky.

Nová přítomnost indonéských Globe Shoppers

Přítomnost indonéských Globe Shoppers se v Evropě během roku 2017 zvýšila, představovali 17 % jihoasijských útrat v Evropě. Jejich nákupy meziročně vzrostly o +14 %.

V předchozích letech Indonésané cestovali především do Singapuru, nyní se Indonésie stává významným hráčem na globálním trhu. Rostoucí střední a vyšší třída (očekává se, že do roku 2020 střední třída dosáhne počtu 68 milionů a vyšší třída 73 milionů) dává maloobchodním prodejcům příležitost získat nový příjem z tohoto trhu, jehož růst bude pokračovat během roku 2018 i v následujících letech.

Klíčem k oslovení těchto nakupujících je pochopení jejich profilu; např. zatímco Indonésané vykazují podobné rozdělení útrat napříč kategoriemi jako Číňané, mají silnější zájem o módu a oblečení v Evropě, což představuje 72 % jejich celkových nákupních výdajů.

Kromě toho Indonésané v kategorii častí nakupující (39 %) a elitní nakupující (33 %) tvoří daleko větší skupinu ve srovnání se světovým průměrem (častí nakupující: 22 %, elitní nakupující: 20 %), a proto je třeba zvažovat různé taktiky, jak je nalákat do obchodů.

Jak mohou evropští maloobchodní prodejci podnítit růst?

Obchodní sektor Globe Shopping stojí na pevných základech. Zatímco v roce 2017 dosáhli prodejci luxusního zboží nových maxim v celé Evropě a vytvořili tak silný roční srovnávací základ, méně příznivé směnné kurzy eura a libry proti ostatním hlavním měnám (RMB, rubl a dolar) vytvořily náročné období v prvních několika měsících roku 2018 a budou v tom trendu s velkou pravděpodobností pokračovat i po celé první pololetí tohoto roku.   

Aby mohli maloobchodní prodejci v náročnějším období pokračovat v získávání zájmu Globe Shoppers a tím i většího podílu na jejich útratách, měli by trvale přetvářet a inovovat svou nabídku bezproblémových a personalizovaných zážitků. Např. nedávné inovace Global Blue v oblasti Tax Free Shopping zahrnují:

  • Okamžité refundace na účty Alipay a WeChat Wallet
  • První globální službu Mobile Customer Care v odvětví
  • Aplikaci Shop Tax Free, která poskytuje všechno, co Globe Shoppers potřebují pro snadné Tax Free nakupování


Pro více informací nás neváhejte kontaktovat.