We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. You can change this and find out more by following this link

Budoucnost Maloobchodu


Pohodlné? Exkluzivní? Vzrušující? Jak přetvářejí požadavky generace mileniálů na inovativní nákupní zážitky maloobchodní odvětví?

Život v lokalitě

Spotřebitelé mají globálnější myšlení než kdy dříve a s rostoucím počtem cest do zahraničí a přeshraničního nakupování není již univerzálně stejná maloobchodní nabídka pro mileniály dostatečně atraktivní, aby nakupovali v zahraničí.

Spotřebitelé touží po zahraničních cestách, které by je obohatily o nové zážitky, kde by poznali nové značky a produkty. Společnost Expedia Research zjistila, že američtí, britští a čínští spotřebitelé milují cestování, které nabízí jedinečné a kulturní zkušenosti, což má pak vliv na jejich nákupní chování. Poněvadž na domácích trzích se etabluje stále více značek, je nezbytné, aby nákupy v zahraničních destinacích nabídly něco jiného – něco, co není doma k dostání.

To je důležité zejména proto, že mileniálové jsou schopni se dostat kdykoli k jakékoli značce či produktu, bez ohledu na místo, kde se nacházejí. Podle výzkumu společnosti Pitney Bowes až 66 % spotřebitelů nakupuje on-line mimo svou domovskou zemi, z nichž 58 % tak činí každý měsíc.

Jak reagují globální maloobchodní řetězce?

V důsledku této změny postoje mileniálů, toužících po zážitcích a pravosti i originalitě nabídky, poskytují globální maloobchodní řetězce zážitky lokálnějšího charakteru a místní značky zase nabízejí náročným cestovatelům novou formu suvenýrů.

Sportovní značky jsou v čele těchto snah s nabídkou produktů a zážitků na míru místnímu prostředí. Nová pařížská prodejna značky Reebok, La Salle de Sport, prodává všechno své ikonické zboží, pořádá akce k uvedení nových produktů, exkluzivně pouze v Paříži, a poskytuje prostor pro umělecké výstavy a kulturní akce. Nike rozpíná svůj maloobchodní přístup z kolosálního Nike Towns a doplňuje jej nadcházející koncepcí Unlaced. Každá lokalita nabídne žádané zboží vybírané stylisty a kreativci tak, aby bylo místní pro každou prodejnu.

Luxusní značky plně pochopily, jakou hodnotu má nabízení exkluzivních produktů, a umožňují tak Globe Shoppers, aby si vybrali nejlepší a nejoriginálnější produkty jako první. Patří sem uvolnění produktů, o nichž se nejvíce hovoří, do jejich stěžejních prodejen o měsíc dříve než do zbývajících globálních prodejen, aby cestovatelé mohli udržet krok s nejnovějšími trendy. Jiné luxusní značky se rozhodly vytvářet unikátní produkty související s nějakou událostí nebo místem. Ústřední zboží kolekce, trička z limitované edice či ručně malované kabelky se vyrábějí nejčastěji pro nějakou příležitost.

Pamatuj si mne

Mileniálové nepovažují za suvenýry nevkusné přívěsky na klíče nebo trička s potiskem názvu města, nýbrž raději nakupují zboží připomínající jim jejich cestování. U suvenýrů jsou zejména lákavé regionální či celonárodní značky, neboť spotřebitelům umožňují decentně ukázat značky, které „objevili“ na svých cestách. Typicky francouzské značky, konkrétně Ami a Maison Kitsune, nebo dokonce značkové zboží z prodejny Merci zaměřené na životní styl, prokazují svou popularitu mezi mileniály objevujícími Paříž.

Dánská značka Ganni využívá obliby skandinávského stylu v řadě svých krátkodobě působících (pop-up) prodejen suvenýrů po týdnech módy v Londýně, New Yorku a Kodani. Tento sortiment produktů nabízí vkusné dánské převzaté suvenýry typu přívěsků na klíče, oděvů a ručně malované keramiky, které jsou inspirované každým městem.

Tvůrci vkusu

Pro vzbuzení zájmu mileniálů – a jejich ochoty utrácet – je klíčové budovat prodejny, které jsou lákavé, nezapomenutelné a jedinečné. Jeden přístup, který prokázal svou oblibu u mileniálů s vášní pro jídlo, je zavedení prostor s občerstvením do prodejen zasvěcených módě a životnímu stylu.

Také niche značky, ubírající se ve stopách luxusních značek, přinášejí do svých prodejen jídlo, aby se kupující plně pohroužili do jejich historického odkazu. Nová prodejna v Marais pro maloobchodní síť kosmetiky Buly 1803 nabízí produkty pro péči o pleť a kosmetické přípravky pro líčení, ale lze tu najít i kavárnu a japonskou pekárnu; strávníci v kavárně prodejny Guild v newyorském životním stylu získají kartu, která uvádí podrobnosti o veškerém nádobí a příborech, jež byly použity při přípravě jejich jídla, a kde lze tyto produkty v prodejně nalézt.

Mezitím se setkaly dvě francouzské ikony a vytvořily pastvu nejen pro oči, ale pro všechny smysly. Patissier Pierre Hermé a kosmetická značka L’Occitane společně zapracovali na lifestylové prodejně na ploše 10 000 čtverečních stop, kde se nachází nabídka produktů pro potěchu těla i mysli, terasa s restaurací, vyhrazená parfumerie, kavárna s koktejlovým barem a bar nabízející francouzské makronky.

Maloobchod budoucnosti?

Přestože většina těchto změn se děje kvůli mileniálům, jejich poptávka po pohodlí, výjimečnosti, vzrušení a smyslových zážitcích rezonuje se spotřebiteli v každé věkové kategorii.

Společnost Global Blue soustavně vyvíjí inovativní digitální řešení i řešení pro prodejny, aby pomohla maloobchodníkům vyhovět těmto potřebám a získat si věrnost Globe Shoppers. Například aplikace SHOP Tax Free pomáhá Globe Shoppers automaticky vyplnit jejich formuláře pro vrácení DPH a sledovat aktuální stav této refundace. Také ukazuje nejbližší prodejnu jejich oblíbené značky a pomáhá jim nalézt z hlediska refundace nejvýhodnější lokalitu ve městě, v němž se právě nacházejí.

Global Blue současně rozšiřuje svou evropskou síť luxusních salonů, s novými lokalitami v Paříži a Londýně. Tyto refundační salony nabízejí personalizované a nezapomenutelné nákupní zážitky i těm nejnáročnějším Globe Shoppers.