Aktuálně z Evropy: Letní nárůst ve většině evropských destinací


Evropské Tax Free Shopping zaznamenalo v červenci dvojciferný růst. Ten byl způsoben především čínskými a americkými Globe Shoppers, kteří v období prázdnin v Evropě hojně nakupovali.

Nejvýznamnější události

  • Evropský růst útrat TFS v roce 2017 pokračuje v průběhu července s meziročním růstem +13 %
  • Růst tržeb byl poháněn silným meziročním nárůstem transakcí (+12 %), zatímco průměrná útrata zůstala na stagnující úrovni 0 %
  • Čínští a američtí Globe Shoppers zaznamenali za letošní kalendářní rok v regionu vysoký růst +20 %, resp. +23 %


Evropské útraty Tax Free Shopping (TFS) se po relativně pomalém červnu (+8 %) vracejí k dvojcifernému růstu (+13 % meziročně), neboť letní cestovní ruch zvyšuje počet transakcí v celém regionu o +12 %.

Hybnou silou růstu jsou klíčové skupiny Globe Shoppers

Letní měsíce obvykle zaznamenávají nejvyšší TFS útraty díky nákupům hlavních TFS národností. V červenci došlo v obchodech k velkému nárůstu prodeje u nakupujících z Číny a USA, v obou případech v době jejich tradičních dovolených. Útraty Číňanů vzrostly za letošní kalendářní rok o +20 %, k čemuž přispělo zvýšení průměrných výdajů i nárůst počtu transakcí.

Také američtí Globe Shoppers představovali silný motor meziročního růstu ve všech evropských destinacích (+23 % k dnešnímu dni). Růst tržeb byl tažen především nárůstem počtu transakcí, kdy nakupující z USA navštívili tento region v rámci letních dovolených. Nedávné oslabení amerického dolaru vůči euru by však mohlo mít v příštích měsících potenciální dopad na útraty v celé eurozóně.

Hvězdný měsíc také poháněli ruští návštěvníci s nárůstem objemu nákupů o +32 %
(k dnešnímu dni) díky růstu počtu transakcí o +37 %.

Klíčové trhy zažívají pozitivně laděné léto

Díky pozitivním makroekonomickým faktorům a slabší srovnávací základně proti červenci 2016 zaznamenala většina evropských trhů růst.

  • Francie se v červenci vrací k solidnímu růstu (+6 %) následujícímu po měsíci stagnace v červnu (+0 %) způsobené předcházejícím obdobím ramadánu. Počet transakcí meziročně vzrostl o +9 %, když zemi navštívili v hojném počtu čínští a američtí turisté.
  • Španělsko zůstává důležitým evropským trhem s nejlepší výkonností z hlediska meziročního růstu. Jedná se o zvýšení tržeb v červenci o +27 % díky pozitivnímu vlivu klíčových leteckých spojení s Ruskem a Čínou.
  • Ve Velké Británii se tržby meziročně zvýšily o +23 %, a to v plné míře zásluhou růstu počtu transakcí, neboť díky slabé britské libře se země stala pro Globe Shoppers nesmírně atraktivní destinací.
  • V Německu zůstávají tržby v obchodech během července v záporném růstu (-7 % meziročně), a to kvůli řadě vnějších faktorů, mezi něž patří posun cestovních zvyklostí u turistů z Číny a Hongkongu.


Pokračující růst u většiny kategorií výdajů

Během července se v evropských obchodních domech uskutečnil velký objem transakcí. Ty přispěly k nárůstu počtu transakcí o +21 % (k dnešnímu dni). Po náročném roce 2016 se nadále zotavuje prodej hodinek a šperků, kdy počet transakcí vzrostl o +10 % (k dnešnímu dni). O +10 % se za letošní kalendářní rok (k dnešnímu dni) také zvýšil počet transakcí v oblasti módy a doplňků.